Aktualności

Małopolskie Dni Dziedzictwa - plakat

XXII MAŁOPOLSKIE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO „BRZMI DOBRZE” we Dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Wśród zabytków prezentowanych w tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaprezentowany zostanie Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.


27 września 2020, o godz. 10.00 na stronie www.dnidziedzictwa.pl oraz  na www.facebook.com/mik.krk  odbędzie się premiera filmu pt. „1140 hektarów perfekcji”

Ignacy Jan Paderewski miał wszystkie cechy, które torują drogę na szczyt: wyjątkowy talent muzyczny, niezwykłą osobowość, charyzmę, zamiłowanie do perfekcji oraz intrygującą fizjonomię. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, wzbudzając powszechny zachwyt i uwielbienie tłumu należne supergwieździe. Do legendy przeszedł luksusowy styl życia artysty – jego podróże i posiadłości, z których jedynym zachowanym jest dwór w Kąśnej.

O „królu pianistów” i „czarodzieju klawiatury”, o fenomenie „paddymanii”, a także o wielkim marzeniu mistrza, jakim było posiadanie perfekcyjnego gospodarstwa w Polsce, opowiedzą muzykolodzy, pracownicy Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I.J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ – Justyna Szombara i Michał Jaczyński. Działalność Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna przedstawi dyrektor Łukasz Gaj.

 


Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce i jej związkom z architekturą. Zostaną zaprezentowane zabytki, które z jednej strony są bohaterami opowieści o wykonywanej w nich muzyce, z drugiej zaś przywołują historie twórców: kompozytorów i wirtuozów, wiejskich grajków i wyrafinowanych instrumentalistów, solistów i kapel.

Z powodu pandemii zorganizowanie wydarzeń z udziałem publiczności było niemożliwe, dlatego niezwykłe obiekty zaprezentowane zostaną w formie filmowych opowieści. Każda z nich to podróż do jednego z miejsc, jego historii i tajemnic. W dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września, odbędą się premierowe pokazy w internecie. Wszystkie filmy będą zawierały tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Jeszcze więcej fascynujących historii związanych z zabytkami – bohaterami Dni Dziedzictwa – można znaleźć w książce Jakuba Puchalskiego „Brzmi dobrze”, która towarzyszy wydarzeniu.

Książka będzie dostępna w wersji drukowanej w siedzibie MIK, a także na stronie www.dnidziedzictwa.pl/2020-ksiazka do pobrania w formacie PDF i (po raz pierwszy!) jako audiobook.

Filmy będzie można obejrzeć na stronie dnidziedzictwa.pl oraz na www.facebook.com/mik.krk

 

Harmonogram premier:

Sobota 19 września:

Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (od 10.00)

Muzeum Fonografii w Niepołomicach (od 10.30)

Niedziela 20 września:

Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem (od 10.00)

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem (od 10.30)

Willa Czerwony Dwór w Zakopanem (od 11.00)

Sobota 26 września:

Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie (od 10.00)

Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie (od 10.30)

Niedziela 27 września:

Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (od 10.00)

Synagoga w Bobowej (od 10.30)

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

 

×