Aktualności

Tydzień talentów 2023 - plakat

Festiwal Tydzień Talentów 2023

Rusza Tydzień Talentów w Kąśnej Dolnej. Festiwal, promujący młodych, wybitnie utalentowanych artystów, na kulturalnej mapie Polski obecny jest od 1982 roku. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się ze szczególnym uwzględnieniem jednego z najstarszych instrumentów smyczkowych, czyli skrzypiec. Wydarzenie zainauguruje w Sali Koncertowej Stodole w Kąśnej Dolnej 13 maja (godz. 18.00) koncert nestorów polskiej wiolinistyki – Krzysztofa Jakowicza i Konstantego Andrzeja Kulki. Artyści wraz z towarzyszeniem Kwintetu Śląskich Kameralistów wykonają ponadczasowe dzieło Antonio Vivaldiego – „Cztery pory roku”.

W ramach festiwalu zaplanowane zostały dwa konkursy: Konkurs o Nagrodę im. Anny Knapik dla uczniów małopolskich szkół muzycznych II stopnia oraz Konkurs o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej dla studentów polskich uczelni artystycznych. Oba konkursy skierowane są do skrzypków. Pierwszy z nich odbędzie się w Sali Koncertowej Stodole w Kąśnej Dolnej 16 maja (godz. 17.00), drugi – 20 maja tamże (godz. 14.00 – I tura, godz. 18.00 – II tura). W Jury konkursów zasiądą wybitni skrzypkowie i osobowości świata kultury: Krzysztof Jakowicz, Paweł Wajrak, Szymon Krzeszowiec, Adam Wesołowski, Kalina Cyz i Adam Balas. Pianistą Konkursu o Stypendium Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej będzie Grzegorz Skrobiński.

Festiwal Tydzień Talentów 2023 - afisz

W festiwalowym programie nie zabraknie tradycyjnego koncertu Tarnowskie Talenty dla wyróżniających się uczniów tarnowskiej szkoły muzycznej. Podczas występu 18 maja (godz. 18.00) w Sali Koncertowej ZSM przy w Tarnowie wystąpią: Karolina Starzyk – skrzypce, Maciej Sondej – skrzypce (Ewelina Panocha – fortepian), Agnieszka Marmol – saksofon i Bartłomiej Sowa – akordeon.

Wszystkie wspomniane wyżej wydarzenia poprowadzi związana z festiwalem od zarania red. Anna Woźniakowska.

Bilety na koncert inauguracyjny w cenie 50 zł dostępne w sprzedaży internetowej na www.centrumpaderewskiego.pl lub  stacjonarnie w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.

Autorem identyfikacji wizualnej festiwalu jest Piotr Barszczowski.

×