Bravo Maestro | Carl Orff – Carmina Burana

Bravo Maestro 2022: Carmina Burana w wykonaniu Opery Śląskiej | fot. Kornelia Cygan

XIII-wieczny zbiór pieśni „Carmina Burana” odnaleziony został w 1803 roku w opactwie Benedyktynów w miejscowości Benediktbeuern. Przekazane Bawarskiej Bibliotece Państwowej w Monachium manuskrypty wpadły w ręce urodzonego w tym mieście Carla Orffa i zainspirowały go do skomponowania wielkiego utworu wokalno-instrumentalnego. Dziś tytuł ten kojarzy się przede wszystkim z jego dziełem, które stało się jednym z najpopularniejszych masowych widowisk muzycznych.

Skomponowany w 1937 roku, ma postać kantaty scenicznej na głosy solowe, chór i orkiestrę, i jest romantyczną stylizacją muzyki średniowiecza. Utwór składa się z trzech części, a każda z nich ma odmienny charakter. Prolog, Fortuna Imperatrix Mundi (Fortuna władczyni świata), mówi o niestałości ludzkiego szczęścia. Pierwsza część, Primo vere (Wiosna), opiewa uroki budzącej się przyrody. Druga część, In taberna (W gospodzie), to pochwała zabawy i uciech podniebienia. Trzecia część, Cour d’amours (Dwór miłości), sławi miłość ziemską. Całość zamyka powrót do moralizatorskiego prologu.

Bilety w sprzedaży od 26 lipca.

Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi. Prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem sprzedaży biletów.

Wystąpią:

Ewelina Szybilska – sopran
Adam Sobierajski – tenor
Jacek Jaskuła – baryton
Mirella Malorny – fortepian
Grzegorz Biegas – fortepian
Aleksander Kulawik, Mateusz Misiak, Wojciech Herzyk, Adam Bonk, Anna Famuła-Galwas, Tomasz Herisz – zespół instrumentów perkusyjnych
Chór Opery Śląskiej w Bytomiu
Maciej Tomasiewicz – dyrygentPowrót