Aktualności

Fog & Flamenco Clarinet Project - plakat

Flamenco na dwa klarnety

W piątek 2 października o godzinie 18.00 w Dworku Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Wystąpią Piotr Lato i Agnieszka Dąbrowska-Kras. Przy fortepianie zasiądzie Wioletta Fluda-Tkaczyk.


„Fog Flamenco Clarinet Project” to projekt, w ramach którego Mistrz i Uczennica tworzą jeden repertuar, obejmujący opracowane przez nich dzieła XX-wiecznych angielskich i hiszpańskich mistrzów  muzyki klarnetowej, a następnie prezentują go publiczności z towarzyszeniem fortepianu w wybranych salach koncertowych. To niezwykle ciekawe ujęcie pozwala ukazać dynamizm i koloryt prezentowanych dzieł. Skontrastowanie tych dwóch obszarów muzycznych pozwala dostrzec bogactwo muzyczne XX-wiecznej Europy z jej i wielobarwnością, a jednocześnie wspólnotą. Pierwsza połowa koncertu będzie wypełniona klarnetową muzyką angielską, druga klarnetową muzyką hiszpańska. Na zakończenie zabrzmi natomiast duet na dwa klarnety – Sonata F. Poulenca.

 


Udział w koncercie jest bezpłatny. Chęć uczestnictwa należy zgłosić kontaktując się telefoniczne z biurem koncertowym Centrum Paderewskiego – tel. 14 600 00 16.

WAŻNE!

W związku z bieżącą sytuacją epidemiczną wejście na koncert możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym złożeniu obowiązkowego pisemnego oświadczenia, że uczestnik, według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną wirusem Sars-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. OŚWIADCZENIE (do pobrania) należy wydrukować, wypełnić, podpisać i złożyć bezpośrednio przed koncertem w wyznaczonym przez organizatora miejscu.

 

dr hab. Piotr Lato
MISTRZ

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych, m.in. jest laureatem I nagrody w Przesłuchaniach Szkół Muzycznych II st. klas dętych drewnianych w Olsztynie (1996), III nagrody w XI Akademickim Konkursie Klarnetowym im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach (2000) oraz III nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006). W 2002 roku został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego „Praska Wiosna” w Pradze, a w 2003 zakwalifikował się i uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym ARD w Monachium. Za swoje osiągnięcia muzyczne dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury (2000-2002) oraz Stypendium Miasta Krakowa (2003). Brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Eurosilesia, Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Pogranicza Muzyki Współczesnej, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Youmg Euro Classic, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej – 12 Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej – Musica Polonica Nova, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” i innych. Był uczestnikiem wielu konkursów klarnetowych, m.in. kursu interpretacyjno-kompozytorskiego prowadzonego przez Karlheinza Stockhausena. Zrealizował szereg nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych dla wytwórni krajowych i zagranicznych, takich jak DUX, Centaur Reccord, Le Foxx Music, Universal Music i innych. Prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Od 2006 roku jest asystentem w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka i został zatrudniony na stanowisku adiunkta. Od 2004 roku pełni funkcję pierwszego klarnecisty Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Gościnnie współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, równocześnie prowadząc działalność koncertową solową i kameralną. W 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. Od 2019 roku jest Konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej oraz członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. Jest artystą firm Henri Selmer Paris oraz MARCA Reeds.

Agnieszka Dąbrowska-Kras
UCZEŃ

Klarnecistka, solistka, kameralistka, pedagog. Urodziła się w Białymstoku. W 2015 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Godka oraz dra hab. Piotra Lato. Obecnie jest studentką studiów doktoranckich na tej samej uczelni. Ponadto doskonaliła swoje umiejętności podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych klarnecistów, m.in. Shirley Brill (Izrael), Florenta Heau (Francja), Guy Dangaina (Francja), Davida Krakauera (USA), Kiryla Rybakova (Rosja), Matthiasa Mullera (Szwajcaria), Gabora Vargę (Węgry). Jest laureatką wielu pierwszych nagród na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach muzycznych, jako solistka jak i kameralistka, m.in. we Włoszech (Treviso, Sogliano al Rubicone), Grecji (Ateny), Słowenii (Stanjel), Ukrainie (Lwów), we Wrocławiu, Jaśle, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Jastrzębiu-Zdroju, Szczecinie, Krasiczynie, Włoszakowicach. Ponadto w 2015 roku była uczestniczką 67. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Praska Wiosna” (Czechy). Jako solistka i kameralistka brała udział w licznych projektach artystycznych oraz koncertowała w wielu miejscach w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Sandomierzu, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku, Zakopanem, jak i za granicą – w Niemczech, Włoszech, Słowenii. Do tej pory prowadzi czynną działalność koncertową. Jako solistka występowała z Orkiestrą Harmonia Nova, Orkiestrą INSO – Lviv, Poznańską Orchestra Nova, Orkiestrą kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie. Była stypendystką Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Sapere Auso, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Została również laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Od 2012 roku współpracuje także z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, biorąc udział w licznych projektach symfonicznych. Prowadzi klasę klarnetu oraz kameralistyki w Szkole Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu. Jest także członkiem i współzałożycielem Stowarzyszenia Artystycznego „Face of Music”, a także kwartetu klarnetowego ClaroNegro.

Wioletta Fluda-Tkaczyk

Koncertująca pianistka, kameralistka, korepetytor. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu dra hab. Mariusza Sielskiego. Swoje umiejętności doskonaliła pod okiem wybitnych pedagogów podczas różnego rodzaju kursów. Jej ogromną pasją jest szeroko pojęta kameralistyka i z nią przede wszystkim wiąże swoją przyszłość zawodową. Swoje zainteresowania kieruję głównie na współpracę z instrumentami dętymi. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują również dzieła operowe oraz liryka wokalna. Z powodzeniem uczestniczy w wielu projektach operowych, kameralnych, współpracując tym samym z różnymi ośrodkami kulturalnymi oraz solistami. Zajmuje się również propagowaniem nieznanej twórczości przede wszystkim kompozytorów polskich. W 2018 roku wykonała cykl koncertów z flecistką, Martyną Klupś-Radny pod tytułem „Zapomniane arcydzieła polskiej muzyki fletowej”. Jako kameralistka Capelli Cracoviensis zajmuję się muzyką kameralną/wokalną i solową. Bardzo bogaty wachlarz repertuarowy pianistki, który stale się poszerza obejmuje utwory z każdej epoki. Prowadzi intensywną działalność koncertową występując solowo oraz kameralnie w kraju i za granicą. Z powodzeniem brała udział jako pianistka w licznych festiwalach, sympozjach, konferencjach, kursach muzycznych, warsztatach, seminariach, w kraju i za granicą, takich jak Zimowa Akademia Muzyki w Lusławicach (2020, 2019, 2018, 2016), Festiwal Opera Rara w Krakowie (2020, 2019, 2018) Corno Brass Music Festival w Zielonej Górze (2019, 2018, 2017), XX Festiwal Bachowski  w Świdnicy (2019), Letnia Akademia Trąbki w Kolbuszowej (2019, 2018,2017,2016, 2015), Royal Opera Festival w Krakowie (2019), Festiwal „Strefa Sztuki” w Jedlinie-Zdróju (2019), Hornweek – International Horn Festival w Krakowie (2019, 2015),  Międzynarodowa Konferencja Naukowa – „Współczesne metody nauczania gry na instrumentach dętych blaszanych w najważniejszych europejskich i światowych ośrodkach akademickich” w Krakowie (2019), XVIII Międzynarodowy Przemyski Festiwal – Salezjańskie Lato w Przemyślu (2018),  4. Międzynarodowy Festiwal i Warsztaty Muzyczne „Beats of Cochlea – Ślimakowe Rytmy” w Kajetanach (2018),  Festiwal „Concerti Pasquali” w Pakoszowie (2018),  Akademia Waltorni w Kąśnej Dolnej (2017), „Hornweek – International Horn Festiwal” w Karlsruhe/Maastricht (2017), „Trombone IPV Festiwal” w Mannheim (2017), XVIII Letnia Akademia Muzyczna w Krakowie (2016),  Ogólnopolskie Seminarium Instrumentów Dętych Blaszanych w Kolbuszowej (2016),  Międzynarodowe Sympozjum Instrumentów Dętych w Krakowie (2015),  XVII Letnia Akademia Muzyczna” w Krakowie (2015) czy VII Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu (2015).

 

×