Aktualności

Viva Polonia! 2021 - plakat

Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc 2021

Od 7 do 11 listopada trwać będzie kolejny, piąty już festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc. W programie koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa.

 


W programie koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa. Festiwal w swoim założeniu ma za zadanie promocję szeroko rozumianej kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Tegoroczną edycję wydarzenia rozpocznie 7 listopada o godzinie 17.00 koncert „Osiecka... i nie tylko”. Piosenki najsłynniejszej polskiej poetki-tekściarki wykona znakomita wokalistka Iza Połońska. Towarzyszyć jej będzie akordeonista Leszek Kołodziejski oraz Polish Cello Quartet – niecodzienna formacja składająca się z czterech wiolonczelistów: Krzysztofa Karpety, Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali i Adama Krzeszowca. W programie wieczoru znajdą się także piosenki Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty i Wojciecha Młynarskiego – artystów, którzy wywarli istotny wpływ na twórczość Agnieszki Osieckiej.

Sercem festiwalu Viva Polonia! są tradycyjne lekcje patriotyczne w formie spektaklu teatralnego, skierowane do młodzieży ze szkół podstawowych (klasy 7 i 8) i ponadpodstawowych, w tym roku poświęcone postaci Stefana Wyszyńskiego i zatytułowane „Kardynał Wyszyński. Prymas niezłomny”. Odbędą się one 9 i 10 listopada – każdego dnia będą prezentowane dwa spektakle, o godzinie 10.00 i 12.00. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń szkół. W programie festiwalu znalazła się również wystawa – „Jan Paweł II w filatelistyce” do obejrzenia w dworze Ignacego Jana Paderewskiego.

Festiwal zwieńczy występ znakomitego akordeonisty Marcina Wyrostka, który w Kąśnej wykona program „PolAcc”. Projekt ten inspirowany jest twórczością wspaniałych polskich kompozytorów, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara czy Witolda Lutosławskiego, motywami tradycyjnymi i ludowymi oraz muzyką lat 60. i 70. Artyście towarzyszyć będzie zespół w składzie: Michał Grobelny – wokal, Mateusz Adamczyk – skrzypce, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Bartosz Kalicki – fortepian, Piotr Zaufal – bas, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne.

Bilety koncertowe w cenie 40 zł w sprzedaży od 7 października. Udział w lekcjach patriotycznych/spektaklach jest bezpłatny. Obejrzenie wystawy w cenie zwiedzania dworu.

 

×